سفارش تبلیغ
صبا ویژن

Neurocognitivetherapy

در این وبلاگ مطالب ترجمه ای قرار داده می شود. و در صورتی که نویسنده مطلبی، شخص بنده باشم در انتهای مطلب نام خود را خواهم نوشت. در غیر این صورت مطلب نوشته شده ترجمه ای است که می توانید از محتوای آن استفاده کنید.امید که مفید باشد.با احترام

آیا کودک من مبتلا به اوتیسم است؟ رفتارهای کودک که ممکن است  اوتیسم را پیش بینی کند

 تشخیص اوتیسم نوزاد

در سال اول تولد کودک، برای اتفاق های مهم رشدی او جشن گرفته می شود مثل اولین لبخندش اولین قدمی که برمی دارد. گفتن اولین کلمه و....اما اگر کودکتان در سال اول زندگی اش این نقاط عطف را نداشته باشد چه می شود؟ هر کودکی متفاوت است و در زمان های متفاوتی این نقاط عطف را نشان می دهد. پس شما به عنوان والدین  چه زمانی باید تعجب کنید و نگران شوید که آیا روند رشد فرزندتان غیر طبیعی است؟!

علائم رفتاری در نوزادان بین 6 تا 12 ماه می تواند اوتیسم را پیش بینی کند

یک مطالعه کانادایی در سال 2005 در مجله بین المللی علوم اعصاب و رشد که با بیش از 200 شرکت کننده انجام شد ، اولین پژهشی بود که علائم رفتاری خاص را در نوزادان تا 12 ماهگی بررسی کرد.که می توان با دقت قابل توجه پیش بینی کرد که آیا کودک به اوتیسم مبتلا خواهد شد.

اوتیسم یکی از شایع ترین اختلالات امروزه است ،  در حالی که بالاخره سال گذشته یک نشانگر بیولوژیکی برای کمک به تشخیص زودهنگام آن یافت شد ، اما معمولاً فقط 80 درصد  برای تشخیص مؤثر است و تاکنون بیشتر در نوزادان با خطر بالاتر  مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین با استفاده از MRIیافت می شود و زمان انتظار می تواند طولانی باشد. در عوض ، بیشتر پزشکان باید به مشاهدات والدین تکیه کنند ، خود کودک را مشاهده کنند و از ابزارهای استاندارد مانند چک لیست اوتیسم در کودکان نوپا (CHAT) استفاده کنند. با این حال این ابزارها برای کودکانی که 18 ماه و بالاتر دارند ، ساخته شده است ، مدت زمان طولانی به ویژه هنگامی که تشخیص زودهنگام و مداخله می تواند در بسیاری از ناامیدی هایی که از مشکلات ارتباطی ایجاد می شوند ، کمک کند.

به دلیل تحقیقات انجام شده ، مقیاسی برای کمک به پزشکان در ارزیابی اولیه در نوزادان 6 ماهه (اگرچه در سن 12 ماهگی بسیار دقیق تر به نظر می رسند) ساخته شده است. مقیاس مشاهده اوتیسم برای نوزادان (AOSI) ابزاری فوق العاده جدید برای کمک به والدین و پزشکان در تشخیص زود هنگام است. نشان می دهد که کودک شما ممکن است مبتلا به اوتیسم باشد

بیشتر اینها نشانگرهایی هستند که بین 6 ماه تا 1 سال نشان داده می شوند. پیش از آن ، بسیاری از این موارد ممکن است به هیچ وجه ظاهر نشوند. همچنین مهم است بدانید که هر یک از این صفات به خودی خود تشخیصی نیست. اگر فرزند شما در طی 6 ماه تعدادی از این خصوصیات را نشان می دهد ، خوب است که برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید. تشخیص و درمان زودهنگام می تواند در ایجاد مهارت های آینده فرزندتان، واقعا  تاثیر متفاوتی داشته باشد. مجدداً تکرار می کنم  این لیست نباید به عنوان یک تشخیص در نظر گرفته شود ، فقط به عنوان ابزاری برای مراجعه به روانشناس  و روانپزشک استفاده می شود که پس از آن می تواند یک فرایند ارزیابی مناسب توسط درمانگر صورت بگیرد.1-نبود لبخند اجتماعی

    به طور معمول ، لبخند زدن کودک  در پاسخ به لبخند شما از ابتدای ماه اول شروع می شود. ، اما به طور قطعی تا 3 ماهگی این اتفاق می افتد. برای آزمایش می توانید کودک خود را با چهره خنثی نگاه کنید و بعد از ان حالت خنثی خود را بشکنید و مدتی لبخند بزنید این کار را  می توانید سه یا چهار بار امتحان کنید. یک نوزاد در حال رشد طبیعی  باید هر بار به شما لبخند بزند.


    2-عدم تماس چشمی

    بیشتر نوزادان با علاقه ذاتی به چهره انسان ، به ویژه والدین و خانواده آنها متولد می شوند.

3-جوابگوی نامشان نیستند

    اکثر نوزادان حداکثرتا 9 ماه بعد از  تولدشان بعد از گفتن نامشان پاسخ خواهند داد.

4-هیچ پیش بینی اجتماعی یا پاسخ به بازی دالی موشه وجود ندارد

    کودکانی که از نظر عصبی طبیعی هستند ، در انتظار انتخاب بازی ، بازوهای خود را بلند می کنند ، یا در انتظار بازی هایی مانند دالی موشه ، می خندند (یا گریه می کنند). اگر به نظر می رسد فرزند شما تا 6-9 ماهگی از این فرم های سنتی بازی استفاده نمی کند ، ارزش دارد که به آن توجه کنید.


   5- ردیابی بصری ضعیف

    یک اسباب بازی با رنگ روشن بگیرید و به آرامی جلوی کودک خود حرکت بدهید. آیا کودک شما به راحتی با چشمان خود یک اسباب بازی با رنگ روشن را دنبال می کند؟ یا به نظر می رسد که آنها علاقه خود را به آن از دست می دهند یا به سرعت از این کار منصرف می شوند؟

6-عدم ادا کردن صداهای  اجتماعی

    به طور معمول نوزادان علاقه مند به تولید صداهایی برای گفتن کلمات اولیه  هستند. که این صداها  به صورت شمرده هستند اما قابل تشخیص به عنوان کلمه مورد نظر نیستند. و نوزادان مبتلا به اوتیسم ممکن است فاقد  این صداهای کلامی باشند ، و یا تاخیر در آن را نشان دهند.

7-خیره شدن به اشیاء غیر معمول
    نوزادان بزرگتر که بعداً مبتلا به اوتیسم تشخیص داده می شوند ، بر روی اجسام غیرمعمول مانند پنکه ، قسمت هایی از اسباب بازی ها (اما نه اسباب بازی) ، کف یا سقف خیره می شوند. احتمالا نام "پردازش دیداری-فضایی" را نشنیده اید اما قطعا از آن استفاده کرده اید. این کار به شما کمک می کند تا کارهایی مانند پیدا کردن آدرس جدید را انجام بدهید. قبل از اینکه فرزند شما کارهایی از این قبیل را انجام دهد مهارت های پردازش تصویری-فضایی به عملکردش در کلاس و در بازی کمک می کند.

پردازش تصویری-فضایی توانایی تعیین مکانهایی است که اشیاء در فضا هستند. که شامل قسمت های بدن شما هم می شود. همچنین شامل داشتن توانایی برای بیان چگونگی اشیاء دور ازشما و چگونگی آن ها از همدیگر است.نکات مهم:

  ما از پردازش تصویری-فضایی در کارهای گوناگونی استفاده می کنیم.  اگر فرزند شما با پردازش تصویری-فضایی مشکل داشته باشد، می تواند بر عملکرد او در خواندن و ریاضی تاثیر بگذارد.  شما می توانید با متخصص در مورد فرزند خود برای پیدا کردن راه های تقویت و درمان مشورت کنید.


پس از سکته مغزی، مغز شما ممکن است نیاز به یادگیری مجدد برخی از مهارت های قدیمی داشته باشد. که به شرایط شما بستگی دارد. با این حال، ماده خاکستری مغز شما توانایی شگفت انگیزی برای تعمیر و بازسازی خود دارد.

یک برنامه توانبخشی سکته مغزی می تواند به شما کمک کند کار را انجام دهید. ممکن است اثر سکته مغزی شما به طور کامل رفع نشود، اما این  برنامه می تواند به شما کمک کند تا استقلال خود را دوباره به دست آورید و برخی از عملکردهایی را که از دست داده اید، بازیابی کنید.

بازسازی عملکرد شما به زودی 24 ساعت پس از سکته مغزی شروع می شود. به محض این که وضعیت شما پایدار شود، تمرینات ساده را شروع خواهید کرد تا به شما کمک بشود که دوباره کشف کنید که چگونه در رختخواب بخوابید، به حمام بروید، حمام کنید، لباس بپوشید، و خودتان  غذا بخورید.

این روند برای همه متفاوت است، زیرا سکته می تواند بر قسمت های مختلف مغز تأثیر بگذارد. مهم نیست که چگونه توانایی های شما تغییر کرده است، کلید پیشرفت شما در این است که تمرین را ادامه دهید.