سفارش تبلیغ
صبا ویژن

Neurocognitivetherapy

در این وبلاگ مطالب ترجمه ای قرار داده می شود. و در صورتی که نویسنده مطلبی، شخص بنده باشم در انتهای مطلب نام خود را خواهم نوشت. در غیر این صورت مطلب نوشته شده ترجمه ای است که می توانید از محتوای آن استفاده کنید.امید که مفید باشد.با احترام

بر اساس تحقیقات انجام شده حافظه انسان مدل های مختلفی  دارد. یکی از این حافظه ها "حافظه کاری" است. بعضی فکر می کنند حافظه کاری همان حافظه کوتاه مدت است  حافظه ای ک مرتبط با ذخیره  اطلاعات است. در واقع این دو حافظه ارتباط نزدیکی باهم دارند.و جدایی ان ها بیشتر به صورت آکادمیک هست. حافظه کاری با دستکاری اطلاعات در ارتباط است.و در واقع دارای اهمیت است چون به ذخیره اطلاعات در حافظه دراز مدت کمک میکند و اثر مستقیمی بر توانایی ما در یادگیری و تمرکز دارد.

ارتباط قوی بین حافظه کاری و عملکرد در تکالیف یا کارهای شناختی پیچیده مانند حل مسئله، استدلال و ادراک خواندن  وجود دارد. تحقیق نشان داده است که کودکان با ظرفیت حافظه کاری پایین در  تمام زندگی شان اذیت می شوند و یادگیری و نمره های تحصیلی پایینی دارند. این به نظر ترسناک می آید اما خوب این مسئله وجود دارد. اما خوشیختانه راه هایی برای یهبود حافظه کاری وجود دارد. در ادامه دو روش به شما برای آزمایش حافظه کاری فرزندتان آموزش داده می شود:


تست 1

یک آزمون ساده که می توانید در کودکان 4 تا 7 ساله استفاده کنید، قرار دادن فنجان های مختلف رنگی، مداد و پاک کن(از وسایل دیگر هم با توجه به امکانات و سلیقه تان می توانید استفاده کنید) روی میز است و به آنها آموزش دهید (با تشویق):

" مداد قرمز انتخاب کن، سپس پاک کن آبی را انتخاب کنید، و آنها را در یک  فنجان قرمز قرار دهید."

سپس فرزندتان دستورات را اجرا کند. اگر کودک قادر به پیروی از اکثر دستورالعمل ها باشد، عالی است! بیش از دو اشتباه می تواند برخی مسائل را نشان دهد و باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. البته، هنوز نتیجه گیری زود است! شاید آنها خسته یا ناراحت باشند تمرین را چند بار تکرار کنید و به صورت بازی انجام دهید.

تست 2

یک سری  شمامل سه شماره را  در فواصل زمانی یک  ثانیه ای برای کودک خود بگویید.

به عنوان مثال: "نه، چهار، دو." سپس از فرزند خود بخواهید که آنها را تکرار کند. او موفق بود؟ عالی! حالا با چهار شماره امتحان کنید به عنوان مثال: "چهار، سه، هفت، یک." باز هم از فرزندتان بخواهید که آنها را تکرار کند.

این کار را تا زمانی که نتواند الگو را تکرار کند ادامه دهید و   ظرفیت حافظه  کودک خود را دریافت خواهید کرد.  طرفیت چهار، نتیجه عالی برای کودک پیش دبستانی است. اگر کودک نمیتواند دو عدد را تکرار کند، زمان دیگری را امتحان کنید و سایر علائم توجه یا حافظه را بررسی کنید. به یاد داشته باشید زمانی که فرزند شما قادر به تکرار توالی نیست، صبر کنید آزمایش را متوقف کنید بع دلیل اینکهشما نمی خواهید او را مجبور کنید.